PALUBA
September 21, 2024, 04:19:33 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 [473]   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2354012 times)
 
0 Members and 7 Guests are viewing this topic.
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 07:18:11 pm
Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #7080 on: April 18, 2024, 10:03:21 am »

Već sam nešto pisao na forumima vezano za tenkove za izvlačenje (TZI).
Za realizaciju ugovora od 15 kom. za Kuvajt nije bilo ni vremena niti finansijski isplativo razvijati i praviti naše delove.
Sa Poljacima je ugovorena isporuka oklopnog tela, multiplikatora i kompletne nadogradnje (vitla dizalica itd..).
Konstruktori ĐĐ su dostavili Poljacima sve izmene na oklopnom telu koje su vezane za ugradnju motora od 1000 ks kako bi oni doradili OT.
Vrednost poljske isporuke bila je nešto manja od 400.000 $ po kompletu.
Poljaci su prvi komplet dostavili u ĐĐ Sl Brod kako bi mi mogli da definišemo izmene na cevovodima u MTO zbog drugačijeg multiplikatora, pumpi na njemu i položaja glavnog vitla.
Raspad SFRJ je prekinuo celi proces.

Leta 91g nosio sam u SSNO neke materijale vezane za posao sa Iranom, posetio sam moje saradnike u direkciji našeg projekta.
Rekli su mi da traže novog finalistu u Srbiji ali imaju poteškoća sa kadrovima pošto neki od oficira iz ličnih razloga nisu bili spremni da pređu iz ĐĐ.
Ponudio sam im moje usluge uz neke uslove i moje obećanje da mogu sve realizovati u kratkom roku ako mi budu dostupna sva dokumentacija koja se nalazi u VTI-u.
Prilikom mog sledećeg dolaska u Beograad organizovali su mi razgovor sa direktorom 14 Oktobra.
Brzo smo se sporazumeli i zajedno otputovali u Kruševac, da napravimo našu ponudu za realizaciju 51 tenk + 15 tenkova za izvlačenje.
Zamenik g.direktora i ja smo našu ponudu predstavili i uspešno odbranili na vojnom savetu u Generalštabu.
Vrednost posla je bila 97 miliona $.

Pokušali smo kasnije da na  organizovanom sastanku (Jastrebac ) svih glavni proizvođača  dogovorimo nastavak realizacije sa  dva paralelna finalista u paritetu 50% : 50%.
Kako ĐĐ nije mogao da obezbedi političku saglasnost mi u 14 Oktobru smo krenuli da tražimo spoljne saradnike kako bi realizovali celokupan posao.
Sa Poljaacima smo dogovorili dorade na njihovim kupolama i oklopnim telima radi integracije sa našim komponentama.
Celokupan posao je prilično brzo i efikasno išao ali se pojavio problem sa nišanskim spravama posle sukoba u BiH.

Uz prilično napora uspelo mi je da rukovodstvo 14 Oktobra usmerim da krenemo u realizaciju TZI-ova pošto tu imamo manje problema.
Napravio sam specifikaaciju dodatnog uvoza vezano za hodni deo (torzione osovine svi točkovi ...) i sa direktorima otišao u Poljsku gde smo sve dogovorili i ugovorili.
Tom prilikom sam uspeo preko mojih saradnika u poljskoj fabrici da iskamčim deo konstrukcione i tehnološke dokumentacije kako bi ubrzao celokupan proces.
Poljaci su imali već gotove delove pa je ubrzo došlo do isporuke 9 kompleta po osnovnom ugovoru i 5 kompleta po mom dopunskom ugovoru.
Kad smo realizovali prvi TZI mnogi su to gledali sa nevericom, malo ko je verovao da mi to stvarno možemo i uz to izuzetno efikasno i brzo.
Lično sam bio zadovoljan i ponosan što sam svoju misiju i pored određenih poteškoća efikasno i uspešno realizovao!
Logged
Duki
Počasni član foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 02:48:50 pm
Location: Paluba
Posts: 2 024



« Reply #7081 on: May 07, 2024, 07:17:13 am »

Prilog Tenk Enciklopedije o dobro poznatom tenku
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Last Login:Today at 01:28:38 am
Posts: 413



« Reply #7082 on: May 13, 2024, 08:52:26 pm »

Oklopno-mehanizovane jedinice Vojske Jugoslavije
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:July 10, 2024, 09:47:16 pm
Posts: 1 338


« Reply #7083 on: May 14, 2024, 08:34:50 am »

Obe kasarne i jedinice u njima, pokojne.

Na početku videa je centar za obuku vozača borbenih vozila u Vršcu (1992. godine dislociran iz Banja Luke), a na kraju videa je 1. okbr. Voždovac


Kasarnu u Vršcu je pre nekoliko godina prodata biznismenu Milanu Popoviću (bivši Severinin muž). Totalno je preuređena i pretvorena u igralište i hladnjače za voće. Dobra stvar je da objekti (paviljoni) nisu srušeni, već obnovljeni.

Kasarna na Voždovcu je sravnjena sa zemljom, a na njeno mesto izgrađeno stambeno naselje.
« Last Edit: May 14, 2024, 08:40:52 am by Bandzi » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 09:02:25 am
Location: Beograd
Posts: 17 701


« Reply #7084 on: May 14, 2024, 09:03:30 am »

Prilog Tenk Enciklopedije o dobro poznatom tenku


А у видеу се појављује и Владо, у славодобитној пози!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 05:30:33 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 20 047


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #7085 on: August 22, 2024, 09:35:04 am »

Nekoliko slikovnih prikaza pojedinih sistema i sklopova na tenku M-84:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* motor tenka M84.jpg (391.53 KB, 959x946 - viewed 5 times.)

* grejač.jpg (287.94 KB, 884x697 - viewed 3 times.)

* pokazivač trzaja topa.jpg (378.33 KB, 843x651 - viewed 3 times.)

* obrtni transporter projektila i barutnih punjenja.jpg (304.74 KB, 951x661 - viewed 3 times.)

* filter vazduha.jpg (327.37 KB, 898x795 - viewed 3 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:September 18, 2024, 09:01:01 pm
Posts: 6 312



« Reply #7086 on: August 23, 2024, 10:41:23 am »

Jedno pitanje za iskusne tenkiste.

Zasto se jako retko koriste bacaci dimnih kutija za zadimljavanje.

I kod nas 90-tih, i u Sriji a i sad u Ukraini.

Jedino sam u Ukraini video samo par puta da ih rusi koriste.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 05:30:33 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 20 047


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #7087 on: August 23, 2024, 11:21:40 am »

Zato što one (dimne kutije) nisu baš ni praktične koliko im se pridaje važnost. Mogu one da posluže ali samo u nekim specifičnim situacijama (napad roja dronova, odmah bih prvo ispucao sve dimne kutije i pustio TDA).
Kod sovjetskih/ruskih i jugoslovenskih tenkova na tenku postoji takozvani TDA, to je oznaka preklopnika koja uključuje sistem za stvaranje jako gustog maskirajućeg dima recimo kao zaštitu od dronova, ali isto odaje poziciju tenka gde se nalazi za druge pretnje poput Javelina, Maljutke, RPG... Čak i stvaranje dimne zavese na auspuh tenka koja je efikasnija od dimnih kutija se retko koristi najverovatnije zbog pomenutog demaskirajućeg elementa. Negde sam našao jedan snimak ali na tenkovima T-64 kako isprobavaju rad TDA, ovde.
Logged
PakleniVuk
zastavnik
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 10:13:25 pm
Posts: 1 419


Ko laje zlo ne misli


« Reply #7088 on: August 23, 2024, 05:58:37 pm »

A mene zanima kako se odbraniti od onih bombica sličnih Orkanovim koje padaju sa neba nakon što ih opale iz haubice ,a zovu se "Bonus" ili od onih ruskih "skačućih " mina koje detektuju kretanje tenka ? Čini se da odbrana vozila ,pa i tenkova nije toliko unapređena koliko se brzo razvijaju sredstva koja mogu da ugroze tenk.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 05:30:33 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 20 047


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #7089 on: August 23, 2024, 07:05:15 pm »

Mislim da bez aktivne zaštite tenka isti je prilično laka meta. Zašto ih ne koriste, ni jedna strana u Ukrajini, stvarno ne znam.
Viđali smo i dejstvo Hamasa sa RPG-om po Merkavama ali ne možemo uvek biti sigurni sa snimaka da sistem aktivne zaštite Trofej nije odradio posao, ipak ima uništenih Merkava.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 05:30:33 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 20 047


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #7090 on: September 04, 2024, 06:56:42 pm »

Zasto se jako retko koriste bacaci dimnih kutija za zadimljavanje.

I kod nas 90-tih, i u Sriji a i sad u Ukraini.

Jedino sam u Ukraini video samo par puta da ih rusi koriste.

Evo još jednog momenta kada se koriste dimne kutije.

Sistem Štora-1 koja je ugrađivana na prve verzije T-90 je opremljena senzorima koji detektuju kada je tenk obeležen neprijateljskim laserskim snopom, bilo da se radi o laserskom daljinomeru, označivaču ciljeva ili vođenju rakete.
Nakon detekcije, sistem automatski aktivira elektro-optičke ometače da ometaju navođenje projektila ka tenku.
Pošto sistem detektuje lasersko delovanje po tenku, automatski može ispaliti dimne granate kako bi stvorio dimnu zavesu.
Ova dimna zavesa blokira laserske zrake i optičku vidljivost, što dodatno otežava neprijatelju da precizno nacilja tenk.

Srbija je osvojila tehnologiju Štore pre 20 godina (saradnja sa Rusima) modernizacija iz 2004. M-84AB1, ali obzirom da je reč o već zastareom sistemu aktivne zaštite opravdano nije našala mesto na najnovijoj modernizaciji tenka M-84AS1 ili M-84AS2.

Evo dejstva bacača dimnih kutija/bombi:



Na 03:37 možete videti kako Abrams pravi dimnu zavesu ali (po ruskom) preko TDA. Isto dim izlazi sa strane na auspuh.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 05:30:33 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 20 047


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #7091 on: September 15, 2024, 05:28:49 pm »

Važnija preduzeća koja su učestvovali u izgradnji tenka M-84 u SFRJ

Đuro Đaković – Slavonski Brod (SR Hrvatska): finalna odnosno završna montaža tenka M-84
Rudi Čajavec – Banja Luka (SR Bosna i Hercegovina): finalna montaža sistema za upravljanje vatrom, balistički računar, radio sistem RUT-1, NBC (nuklearna, biološka, hemijska) zaštita, sistemi za gašenje požara i mnoge druge elektronske komponente
Bratstvo – Travnik (SR Bosna i Hercegovina): glavni top 2A46 125 mm
Pretis – Vogošća (SR Bosna i Hercegovina): municija 125 mm
Zrak – Sarajevo (SR Bosna i Hercegovina): dnevno-noćni nišan za FCS, nišan komandanta DNKS-2, periskopi i nišan za protivavionski mitraljez M87
FAMOS – Pale (SR Bosna i Hercegovina): motor
FAMOS – Hrasnica (SR Bosna i Hercegovina): M-84 prenos
RMK – Zenica (SR Bosna i Hercegovina): ležajevi kupole
14. oktobar – Kruševac (SR Srbija): prenos M-84A
Sever – Subotica (SR Srbija): autopunjač
Rekord – Rakovica (SR Srbija): gumeni delovi staze i hodne opreme
Zastava – Kragujevac (SR Srbija): mitraljezi i malokalibarsko oružje
Prvi Partizan – Užice (SR Srbija): municija
Prva Petoletka – Trstenik (SR Srbija): hidraulika
21. maj – Rakovica (SR Srbija): ručni sistem pomeranja kupole
Sova, Ei Niš – Niš (SR Srbija): pojačivači svetlosti za nišanske uređaje i periskope (uvezeni su iz inostranstva tokom većeg dela proizvodnje).
Direktor Iskra (Fotona) – Ljubljana (SR Slovenija): laserski daljinomer i druge elektronske komponente
Slovenske Železarne – Ravni (SR Slovenija): oklopne ploče, kupola i metalni delovi gusenica
Sava – (SR Slovenija): gumeni paravani
Metalski zavodi Tito – Skoplje (SR Makedonija): delovi prenosa
Aluminijumski kombinat Podgorica – Podgorica (SR Crna Gora): točkovi

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Logged
Pages:  1 ... 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 [473]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 23 queries.