PALUBA
October 16, 2024, 01:26:46 am *
Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mejlom na brok@paluba.info

 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Moderni Iran danas (2024)  (Read 558 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 06:58:14 pm
Posts: 2 390



« Reply #15 on: October 13, 2024, 08:19:22 pm »

Samo cu jos kratku opasku, jer sam upoznao dosta iranaca, dobar deo njih je sekularan i ne vole islamisticku vlast. Ljudi su jako prijatni, obrazovani, susta suprotnost od arogantnih arapa.
Logged
Gazda
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 04:26:04 pm
Location: Split
Posts: 1 544



« Reply #16 on: October 14, 2024, 09:55:03 am »

Samo cu jos kratku opasku, jer sam upoznao dosta iranaca, dobar deo njih je sekularan i ne vole islamisticku vlast. Ljudi su jako prijatni, obrazovani, susta suprotnost od arogantnih arapa.

Šta se tiče mojih iskustava, rečeno stoji.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Last Login:Today at 12:23:59 am
Posts: 3 717


« Reply #17 on: October 14, 2024, 04:20:32 pm »

Samo cu jos kratku opasku, jer sam upoznao dosta iranaca, dobar deo njih je sekularan i ne vole islamisticku vlast. Ljudi su jako prijatni, obrazovani, susta suprotnost od arogantnih arapa.

Šta se tiče mojih iskustava, rečeno stoji.

И ја сам имао добра искуства са Иранцима, али сви од реда су били секуларни.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Last Login:Today at 12:23:59 am
Posts: 3 717


« Reply #18 on: October 14, 2024, 05:10:29 pm »

Iran je bio demokratsko društvo do 1955. godine dok državnim udarom u organizaciji SAD nije srušen demokratski izabrani premijer Mortasadek.
Tako da nisu islamisti srušili demokratiju.   Već šah i zapad! !979. u Iranu nije bilo demokratije.
Tad su diktaturu zajedno rušili islamisti, komunisti, socijaldemokrati...

Историја модерног Ирана пре исламске револуције је била поприлично сложена. Почело је са револуцијом против династије која је владала стотинама година, пре 1. св. рата. Умешали су се Британци и Руси, Руси су послали војску да разјури парламент и одржава ред. Након бољшевичке револуције, долази до револуције у Ирану и 1921. је оборена стара династија и успостављена династија Пахлави. Држава је била под јаким британским утицајем и тридесетих Британци почињу са експлоатацијом нафте (Бритиш Петролеум, БП). У првим годинама рата, шах је био пронемачки орјентисан, што је довело до окупације Ирана, како би се омогућило снабдевање СССР. То је довело до његове смене 1941. године, на власт је доведен његов син, Реза Пахлави. Након рата, Совјети нису желели да се повуку него су формирали совјетске републике које су им дале концесије за нафту. Те републике су угушене.

Пучу о коме говориш је претходила национализација нафтне индустрије и британска поморска блокада. Шах је балансирао између Мохамеда Мосадика )премијера који је извршио национализацију) и страног притиска. Дошло је и до политичког сукоба шаха и премијера око тога ко ће именовати начелника генералштаба и војног министра. Тада је Мосадик дао оставку и након избора нове владе извео ајатолахе на улицу. Након тога је шах понудио абдикацију и хтео да оде из земље. То је Мосадик одбио. На крају, Британци и Американци организују пуч и обарају Мосадика, који се у међувремену закачио са ајатоласима. Војни пуч је подржан режираном (и купљеном) подршком на улицама.

Реза Пахлави није био узор демократије по западним мерилима, али је у Ирану постојао неки парламентарни систем. Повећао је своју улогу након периода нестабилности, када се за две године променило шест влада. Покушао је да модернизује државу и буде у западној сфери утицаја. То га је довело у сукоб са исламистима, али и са про-совјетски орјентисаним групама. Без обзира на то, у шаховом Ирану се живело боље и није било репресије над личним слободама грађана.

Демократија Исламске републике је фарса, функционише док врховни верски вођа не подвикне. Постоји потпуно паралелни систем са револуционарном гардом, која има и ваздухополовство, али и своје судове, као ни своје батинаше. Исламисти у Ирану за годину дана побију више људи него што је у време шаха било побијено за десет година. Говорим о политички мотивисаним убиствима, а не о криминалу.

Иран није признао Косово и Метохију, али је послао обавештајне официре да помогну организацију муслиманске обавештајне службе још 1991, пре него што су Словенија и Хрватска прогласиле независност. Њихов став има везе са њиховим проблемима са Азерима на северу земље, којих има 20 милиона. Такође, и са тим да, упркос покушајима, нису успели да направе неку базу међу Албанцима на Косову.

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 07:33:59 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 20 294

Gde je sloga tu je i pobeda!


WWW
« Reply #19 on: October 14, 2024, 06:20:25 pm »

Koliko je zastupljen kriminal danas u Iranu?
Da li postoji oblik organizovanog kriminala u Iranu?
Takođe ova pitanja se mogu odnositi i na korupciju, ima li je i ako je ima u kojoj meri?
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Last Login:Today at 12:23:59 am
Posts: 3 717


« Reply #20 on: October 14, 2024, 07:20:30 pm »

Ako cemo iskreno, iran je vise demomratski od srbije. Dok kod nas AV kao Putin koristi rupu u ustavu, pa te je predsednik te premijer, u iranu se sasvim legitimno na izborima menjaju predsednici. Njima je jedini problem sto su zatucani islamom. Mi to nemamo, ali imamo partokratiju i neopotizam na delu, i to se nece promeniti.
Искрено, мени је ово упоређивање помало увредљиво. Вучић је био премијер и након тога председник. То је нешто што уопште није неуобичајено у демократским државама у којима се председник републике бира на непосредним изборима. Да ли је Вучић постао премијер након што му је истекао председнички мандат?

Партократија и неопотизам постоје у Србији од када постоји модерна Србија, а постоје и у многим другим државама, само што то нама не изгледа тако.

Шта мислиш како би у Ирану прошли ови што се буне против литијума или блокирају аутопут?

Разумем да људи имају различита политичка убеђења, неко је за власт а неко за опозицију. Али било какво упоређивање Србије са Ираном једноставно не стоји.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 10:00:46 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 15 876


« Reply #21 on: October 14, 2024, 07:28:32 pm »

Slažem se potpuno sa svime što je napisao @Fazan. Još samo da nas neko uporedi sa Sao Tome i Principe pa smo opisali krug.

Srpski autošovinizam je po mom mišljenju među jačima u svetu.
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Last Login:Today at 12:23:59 am
Posts: 3 717


« Reply #22 on: October 14, 2024, 10:58:07 pm »

Srpski autošovinizam je po mom mišljenju među jačima u svetu.

Нажалост, бојим се да ниси у праву, Боро. Нисмо међу јачима, него најјачи, светски прваци  Embarrassed
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 10:00:46 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 15 876


« Reply #23 on: Yesterday at 07:35:15 am »

Srpski autošovinizam je po mom mišljenju među jačima u svetu.

Нажалост, бојим се да ниси у праву, Боро. Нисмо међу јачима, него најјачи, светски прваци  Embarrassed

Ako misliš na autošovinizam, slažem se. Ni jedan drugi narod na svetu nema toliko pojedinaca koji patološki mrze svoju naciju, poreklo, istoriju... i hteli bi da na prečac budu nešto drugo.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 06:58:14 pm
Posts: 2 390



« Reply #24 on: Yesterday at 02:00:48 pm »

U iranu ima dosta droge. Od iranaca sam saznao da dolazi iz avganistana (prirodno, tu je odmah pored). Mislim da je narkomanija najveci problem. Ne znam za organizovan kriminal, nesto ne bih rekao da ga ima, u smislu korupcije. Drakonske kazne deluju preventivno na takva dela. Kod nas opet, ubijes coveka i zafale dva minuta, padne helikopter krivi piloti, nadju farmu marihuane koju stiti db... I to tako moze u nedogled.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 10:00:46 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 15 876


« Reply #25 on: Yesterday at 03:05:37 pm »

@Tihi, da li si pročitao postove od br. 20 do br. 23 u ovoj temi? Ako jesi, kako to da nema nikakve reakcije?
Logged
fazan
Moderator
poručnik korvete
*
Offline Offline

Last Login:Today at 12:23:59 am
Posts: 3 717


« Reply #26 on: Yesterday at 03:18:42 pm »

U iranu ima dosta droge. Od iranaca sam saznao da dolazi iz avganistana (prirodno, tu je odmah pored). Mislim da je narkomanija najveci problem. Ne znam za organizovan kriminal, nesto ne bih rekao da ga ima, u smislu korupcije. Drakonske kazne deluju preventivno na takva dela. Kod nas opet, ubijes coveka i zafale dva minuta, padne helikopter krivi piloti, nadju farmu marihuane koju stiti db... I to tako moze u nedogled.

Поставио сам информацију о пар људи који су чекали смртну казну у Ирану: https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=39688.msg676332#msg676332 На истом сајту можеш да их нађеш још.

Било какво упоређивање исламске теократије у Ирану са Србијом је веома неумесно и увредљиво.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Last Login:Yesterday at 06:58:14 pm
Posts: 2 390



« Reply #27 on: Yesterday at 05:34:09 pm »

@Tihi, da li si pročitao postove od br. 20 do br. 23 u ovoj temi? Ako jesi, kako to da nema nikakve reakcije?
Primetio sam da je moj post editovan i da fale neki delovi. To nekako ide uz Srbiju...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 10:00:46 pm
Location: Obrenovac - selo Mislođin
Posts: 15 876


« Reply #28 on: Yesterday at 05:45:55 pm »

@Tihi, da li si pročitao postove od br. 20 do br. 23 u ovoj temi? Ako jesi, kako to da nema nikakve reakcije?
Primetio sam da je moj post editovan i da fale neki delovi. To nekako ide uz Srbiju...

Ne znam da li je tvoj post editovan ali me malo čudi da nisi reagovao na komentare kolege @Fazana i moje.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Last Login:Yesterday at 07:33:59 pm
Location: iz grada Kraljeva
Posts: 20 294

Gde je sloga tu je i pobeda!


WWW
« Reply #29 on: Yesterday at 05:48:21 pm »

Post korisnika Tihi je editovan zbog više povreda pravilnika.

Sve napisano može se napisati i na drugi način a da se postigne potpuno isti efekat.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.